Krioterapia (kriochirurgia) – jest to metoda terapeutyczna, która polega na miejscowym zamrożeniu tkanek w wyniku obniżenia temperatury przez rozprężający się gaz (dwutlenek węgla, podtlenek azotu) do temperatury – 20°.

Metoda kriochirurgii znalazła zastosowanie w ginekologii w leczeniu zmian chorobowych szyjki macicy (nadżerek), błony śluzowej macicy oraz zmian na sromie (brodawczaki, kłykciny).

Zamrażanie nadżerki (zmian dysplastycznych) szyjki macicy czy kłykcin kończystych sromu jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, szybkim i bezkrwawym, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszania jej ciągłości. Organizm sam w ciągu kliku dni usuwa martwiczą tkankę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca.

Mrożenie w przeciwieństwie do elektrokoagulacji nie powoduje wydzielania nieprzyjemnego zapachu, powoduje wygojenia się rany bez powstania blizny, nie powodując zaburzeń w rozwieraniu szyjki w czasie przyszłego porodu.

CO TO JEST NADŻERKA? DLACZEGO NALEŻY LECZYĆ NADŻERKI?

Popularne określenie „nadżerki” sugeruje istnienie ubytku tkankowego, podczas gdy jest to nabłonek walcowaty koloru czerwonego, odróżniający się od różowego nabłonka płaskiego wyścielającego pochwę i szyjkę macicy. Przemieszczenie nabłonka walcowatego z kanału na szyjkę określamy mianem ektopii gruczołowej, potocznie nazywaną nadżerką.

Granica pomiędzy wymienionymi nabłonkami nazywana jest strefą przekształceń i jest to miejsce gdzie następują intensywne procesy naprawcze. Powstający młody nabłonek mestaplastyczny usiłuje zastąpić nabłonek walcowaty nabłonkiem płaskim.

Strefa przekształceń jest miejscem gdzie przenoszone w podczas stosunku płciowego wirusy brodawki ludzkiej (HPV) atakują młode komórki metaplastyczne, powodując w nich najpierw zmiany dysplastyczne (odwracalne), a następnie zmiany nowotworowe. Zmiany dysplastyczne wykrywamy w badaniu kolposkopowym i cytologicznym.

Dlatego leczenie „nadżerek”, pobieranie rozmazów cytologicznych oraz szczepienia przeciwko HPV stanowią podstawowe ogniowo w profilaktyce raka szyjki macicy.