Menopauza – jest naturalnym procesem biologicznym, podczas którego w wyniku osłabienia funkcji hormonalnej jajników dochodzi do ustania menstruacji. Jest okresem przejściowym od okresu rozrodczego do okresu starości. Wg raportu WHO „Research on the menopause in the 1990s” premenopauza to podział między okresem pełnej płodności a menopauzą. Natomiast perimenopauza to okres rozpoczynający się na krótko przed menopauzą i trwający rok po jej wystąpieniu. Postmenopauza to okres liczony od zaprzestania miesiączkowania. Okresy te można określić jako klimakterium (przekwitanie).
Menopauzę rozpoznajemy, gdy u kobiety po 40 roku życia przez ponad 6 miesięcy nie występują samoistne krwawienia miesięczne, stężenie FSH nie przekracza 30j/l a stężenie estradiolu jest mniejsze niż 30 pg/ml.

Okres menopauzy przypada zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. Życie po menopauzie wcale nie musi być smutne i pozbawione barw. Jednak narastający niedobór hormonów jajnikowych może powodować szereg dolegliwości, które mogą zakłócić radość życia kobiet w tym okresie.

Najczęściej obserwuje się m.in.: zmiany naczynioruchowe, zaburzenia emocjonalne, zmiany w kośćcu oraz zaburzenia metabolizmu lipidów i węglowodanów. Uderzenia gorąca i nadmierna potliwość o różnorodnym nasileniu to objawy wazomotoryczne towarzyszące menopauzie. Ponadto obserwuje się zaburzenia pamięci i koncentracji, obniżenie nastroju, bezsenność, trudności w podejmowaniu decyzji.

Menopauza wiąże się również ze zmianami w kośćcu, a co za tym idzie ze zwiększonym ryzykiem zapadalności na osteoporozę. Główną przyczyną zapadalności na tą chorobę w okresie okołomenopauzalnym jest brak wydzielania hormonów jajnikowych, w szczególności estrogenów.

Objawy menopauzy często łagodzone są hormonalną terapią zastępczą, jednak nie jest ona wskazana dla każdej kobiety. Można także rozważyć naturalne rozwiązania, np. odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz przyjmowanie naturalnych substancji, które mogą zapewnić prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Również dobór odpowiednich składników roślinnych może pomóc kobiecie cieszyć się pełnią życia w tym trudnym okresie, m.in. pluskwica groniasta, dzięgiel chiński, drapacz lekarski, niepokalanek mnisi i inne, dostępne w Menopausal Formula.

Warto również sięgnąć po naturalną dawkę energii w postaci koenzymu Q10 (Coenzyme Q10, Super Co Q10, Sublingual CoQ10). Istotne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości minerałów, a w szczególności wapnia (Strong Bones, Power Mins). Nie zapominajmy o dobroczynnym działaniu lecytyny (Triple Potency Lecithin, Super Soya Lecithin), bogatej w fitoestrogeny, regulującej metabolizm lipidów. Pomocne mogą się również okazać witamina E (Vitamin E) oraz witamina C (C-500, C-Plus Flavonoids).

Mimo tego, że z roku na rok świadomość kobiet na temat okresu menopauzy wzrasta, to jednak wiedza w zakresie jego konsekwencji wciąż nie jest wystarczająca.

Międzynarodowy Dzień Menopauzy, przypadający 18 października przypomina, że menopauza nie musi stanowić okresu pełnego cierpień i wyrzeczeń, ponieważ dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny towarzyszące jej uciążliwe dolegliwości można łatwo złagodzić, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować. Szczególnie w tym dniu należy podkreślać jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia.

Kobieta w Polsce żyje przeciętnie prawie 80 lat, a menopauza występuje średnio w 50 roku życia. Prawie jedna trzecia życia pań przypada na okres po ustaniu miesiączek. Nie jest to żaden schyłek życia ani przekwitanie, tylko kolejny etap egzystencji kobiety. Okres do którego trzeba się przygotować i przeżyć w jak najlepszym zdrowiu. Na kobiety czyha wtedy wiele zagrożeń. Zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, cukrzycę, raka sutka i jelita grubego. Kolejnym problemem są same objawy tego okresu, szczególnie uderzenia gorąca, mocne poty, suchość pochwy. niektóre kobiety bardzo źle je znoszą. Temu wszystkiemu można zapobiec, spróbować zwalczyć lub wcześnie wychwycić. I zawsze należy pamiętać, że menopauza nie jest chorobą, którą trzeba leczyć.

Wszystkie kobiety przechodzą przez próg menopauzy, który jest fizjologicznym etapem rozwoju kobiety. Zaburzenia związane z tym etapem, mogą trwać kilka la, nawet 12-20 i jest to bardzo znaczące ponieważ ma wpływ nie tylko na zdrowie ale również na relacje społeczne, rodzinne, bo jeśli dochodzi do rozregulowania systemu hormonalnego i konsekwencja tego są zmiany nastroju, depresje, nieuzasadnione zmiany zachowania, płaczliwość, podejrzliwość, problemy z pamięcią, z koncentracją, wybuchowość, nerwowość, to może to zaburzyć relacje w rodzinie i w pracy. Aspekty zdrowotne są tu bardzo ważne, ale również nie bez znaczenia są te, które dotyczą pracy zawodowej kobiety, a dzisiaj kobiety pracują zawodowo powszechnie i właśnie w tym trudnym okresie, który każda musi przejść zwykle są bardzo wysoko, prowadzą swoje firmy, mają ważne stanowiska, odpowiedzialna pracę, jeżeli w tym momencie rozreguluje się coś w systemie hormonalnym, kobieta będzie miała problemy z pamięcią, koncentracją, może popełnić jakiś błąd, podjąć niewłaściwa decyzję. I związku z tym, że ten problem jest dla kobiet niezwykle znaczący.

ZDROWIE KOBIETY W OKRESIE KLIMAKTERIUM

kobieta jest motorem napędowym życia rodziny i tą jednostką, która ma większość obowiązków i odpowiedzialności. Mężczyzna jest ważny i również bardzo potrzebny, ale przykłady pokazują, że jeśli się zdarzy problem z kobiety zdrowiem, która się wyłączy z normalnego życia rodziny, zwykle mężczyźni nie w pełni są zdolni przejąć wszystkie obowiązki kobiet. I dlatego ma to duże znaczenie społeczne i rodzinne, bo objęty, które będą zdrowe, silne z dobrym nastrojem, to będzie zdrowe społeczeństwo, zadowolony mąż, dobrze wychowane dzieci i wszyscy będą szczęśliwi, bo takie kobiety będą również ozdobą społeczeństwa i będą podporą również dla wszystkich wokół których się znajdują.

 • Menopauza to termin pochodzenia greckiego, który powstał z połączenia dwóch słów: men – miesiąc oraz pausa – przerwa. Menopauza w języku medycznym oznacza ostatnią miesiączkę. Chcąc objąć cały okres związany z czynności hormonalnej jajników, należy zapoznać się z innymi terminami medycznymi.
 • Okres przedmenopauzalny (premenopauza) – to okres kilku lat poprzedzający wystąpienie ostatniej miesiączki, podczas którego pojawiają się pierwsze hormonalne zmiany niewydolności jajników
 • Okres pomenopauzalny (peimenopauza) – to okres kilku lat po menopauzie
 • Okres okołomenopauzalny (perimenopauza) – czyli okres przekwitania (klimakterium) – to okres kilku lat poprzedzających menopauzę i okres kilku lat po menopauzie.
 • Menopauza samoistna – samoczynne wygaśnięcie czynności jajników.
 • Menopauza sztuczna – wygaśnięcie czynności jajników albo po chirurgicznym ich usunięciu, albo w wyniku stosowania chemioterapii lub radioterapii
 • Menopauza przedwczesna – przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników. Występuje ono wtedy, kiedy do zaburzeń czynności jajników dochodzi dochodzi przed 40 rokiem życia.

Średni wiek występowania ostatniej miesiączki w Polsce wynosi około 49 lat. Zależy on od liczby pęcherzyków w jajnikowych. Największa ich liczba występuje w wieku płodowym i maleje w miarę upływu lat. Polki wchodzą w okres przekwitania dwa lata wcześniej niż kobiety krajów wysoko uprzemysłowionych. Zauważono, ze płodność kobiety zaczyna zmniejszać się wraz z wiekiem około 35 roku życia. To wynik powolnego wygasania jajników. Zaburzenia miesiączkowania kobiety w tym okresie są spowodowane zmianami hormonalnymi, ale mogą być również skutkiem chorób ogólnoustrojowych. Do najważniejszych czynników wpływających na czas wystąpienia ostatniej miesiączki nalezą wiek, w którym wystąpiła ona u matki danej kobiety, oraz palenie papierosów.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I ZALECENIA DOTYCZĄCE OKRESU OKOŁOMENOPAUZALNEGO

 1. Uderzenia gorąca, zaburzenia snu, nocne poty, na które cierpi 40% kobiet po 40 roku życia i 80% kobiet w okresie okołomenopauzalnym, najlepiej eliminować prowadząc regularny tryb życia, eliminować używki, wietrzyć pomieszczenia przed snem, łagodzić zdenerwowania, pomóc wprowadzić się w lepszy nastrój.
 2. Nieregularne miesiączki, częste zmiany nastroju, zaburzenia w układzie moczowo-płciowym, w tym nietrzymanie moczu – zwłaszcza wysiłkowe, zmiana wyglądu skóry i siwizna wynikają ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Warto pamięta, że istnieje hormonalna terapia, która pomaga przejść w okres pomenopauzalny
 3. Należy pamiętać, że największe czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy to zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie tytoniu, otyłość, brak aktywności fizycznej. Dlatego zaleca siei wykonywanie regularnych badań diagnostycznych oraz regularne wizyty u lekarza
 4. Wszystkie poradniki i periodyki na temat zdrowia i urody apelują do kobiet o dbałość o właściwe uwapniane kości. Od tego zależy podatność na złamania kostne, od tego uzależnione jest m.in. występowanie osteoporozy lub uchronienie się przed ta chorobą. Ćwiczenia fizyczne, odpowiednia ilość ruchu sprawiają, że kości stają się grubsze i odporniejsze na złamania. Dlatego warto wygospodarować czas na codzienna dawką aktywności fizycznej, która nie tylko uchroni przed zrzeszotnieniem kości.
 5. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym są szczególnie narażone na zaburzenia czynności tarczycy. Choroby tego gruczołu występują 5-8 razy częściej niż u mężczyzn, a przed menopauzą ich ryzyko ich występowania jeszcze się zwiększa. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi w zakresie jajników, tj. wygasaniem ich czynności. Zdaniem lekarzy każda kobieta powinna w tym czasie powinna mieć wykonane badania diagnostyczne oceniające czynność tarczycy, ponieważ często objawy zaburzeń okołomenopauzalnych mogą być mylone z niektórymi z objawami niektórych zaburzeń czynności gruczołu tarczowego.
 6. Okres okołomenopauzalny niesie też zagrożenie zachorowaniem na typowe nowotwory występujące u kobiet. Jest to związane ze stylem życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu, palenia papierosów oraz utrzymywanie odpowiedniej masy ciała przyczyniają się do obniżenia czystości występowania chorób nowotworowych. Ważnym elementem profilaktyki, a także zachowania atrakcyjności jest dbałość o regularne badania piersi. Wykonywanie mamografii i cotygodniowe samobadanie piersi to podstawa sukces i przejaw właściwego podejścia do profilaktyki. Należy pamiętać, że nawet rak jest wyleczalny, pod warunkiem, że zostanie wcześniej wykryty.
 7. W okresie przekwitania zmienia się nastawienie kobiety do swojej kobiecości. Dla wielu kobiet okres menopauzy przypada w czasie najwyższej aktywności zawodowej. Dbałość o zdrowy styl życia i wykonywanie profilaktycznych badań są podstawą zachowania zdrowia. Kobieta w omawianym okresie życia może czuć się lepiej, a tym samym – wyglądać atrakcyjnie niż niejedna 30-latka. Wymaga to jednak trochę wysiłku i pracy, ale na pewno się opłaca.
 8. W okresie menopauzy bardzo istotny jest sposób odżywiania się. Nieprawidłowa dieta powoduje otyłość, a co za tym idzie zwiększone ryzyko zachorowalności na nadciśnienie tętnicze oraz choroby nowotworowe, niszczenie kości, czyli problemy z osteoporozą.

Dla dobrego samopoczucia najważniejsze jest uświadomienie sobie przez kobietę, że menopauza to okres przejściowych, biologicznych przemian w organizmie, po których następuje uspokojenie i wyciszenie. W tedy z powodzeniem i bez obaw można zacząć nowy, gównie ciekawy etap życia. Czyli życie zaczyna się dopiero po menopauzie…