W trakcie ciąży każdy kobieta musi o siebie dbać w sposób szczególny. Chodzi o odpowiedzialność za drugiego człowieka. Troska o zdrowie może oznaczać odpowiednie odżywianie, unikanie dużego wysiłku, jak i po prostu regularne badania, do których należy m.in. kardiotokografia.
Czym jest kardiotokografia?
Jednym z koniecznych badań w zakresie diagnostyki ginekologicznej w ciąży jest kardiotokografia – badanie to pozwala kontrolować tętno płodu. Dzięki kardiotokografii można też zaobserwować czynność skurczową mięśni macicy. Tuż przed i w trakcie porodu kardiotokografia to konieczność. Poza tym jest to badanie, które zaleca się u każdej kobiety będącej w trzecim trymestrze ciąży. Możliwe są też sytuacje, kiedy kardiotokografię należy wykonać wcześniej. Należą do nich:
- ból brzucha
- krwawienie z dróg rodnych
- spowolnienie rozwoju płodu
- wykrycie wad serca u rozwijającego się płodu
- konflikt serologiczny
- nadciśnienie u ciężarnej
Podczas badania kobieta znajduje się w pozycji leżącej, na lewym boku. Na jej brzuchu umieszczany jest specjalny pas z dwoma czujnikami, których zadaniem jest rejestracja pracy serca dziecka oraz częstotliwości skurczów. Wszystkie wyniki na bieżąco są prezentowane na monitorze aparatu kardiotokograficznego, a następnie drukowane. Warto wiedzieć, że podczas badania ciężarna nie powinna się ruszać, ani całkowicie zmieniać pozycji, ponieważ może to zaburzyć odczytanie prawidłowych wyników.
Diagnostyka ginekologiczna
Kardiotokografia ma ogromny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Poza tym jest to element diagnostyki ginekologicznej – diagnostyka ta pozwala na wczesne wykrywanie niebezpiecznych chorób, które mogą zagrażać zarówno zdrowiu dziecka, jak i matki. Dlatego też kardiotokografia, jak i inne badania wchodzące w skład diagnostyki ginekologicznej, powinny być wykonywane regularnie.
W naszym Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym wykonujemy kardiotokografię na najlepszym sprzęcie. Dzięki temu uzyskujemy rzetelne wyniki, które umożliwiają podjęcie odpowiednich decyzji w kontekście dalszego prowadzenia ciąży lub porodu.