Lekarz Ginekolog

Każda dojrzała kobieta prędzej czy później będzie miała do czynienia z trudnymi objawami menopauzy. Często objawy te są mocno nasilone, co znacznie utrudnia komfortowe codzienne funkcjonowanie. Na szczęście wiele dolegliwości związanych z przekwitaniem można załagodzić. W jaki sposób jest to możliwe? Odpowiadamy!

Czym jest i jak objawia się menopauza?

Menopauza (klimakterium) to fizjologiczny okres w życiu kobiety pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a starzeniem się. W tym czasie zanika nie tylko aktywność jajników, ale również wydzielanie się estrogenu, co prowadzi do wielu nieprzyjemnych dla kobiety dolegliwości. Zazwyczaj okres przekwitania pojawia się u kobiet pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, choć w zależności od konkretnego przypadku może zdarzyć się to również wcześniej.

Objawów menopauzy jest wiele – można wymienić tu m.in. chwiejność naczyniowo-ruchową (uderzenia gorąca), zmiany w pochwie, nerwowość, bezsenność, utratę jędrności piersi czy nietrzymanie moczu. Poszczególne dolegliwości nie zawsze występują, ponieważ każdy organizm przekwita w indywidualny sposób.

Jak skutecznie złagodzić objawy menopauzy?

Jest kilka sposobów, które mogą być pomocne w złagodzeniu uciążliwych objawów menopauzy. Jednym z nich jest terapia hormonalna. Polega ona na dostarczaniu organizmowi hormonów, które w okresie przekwitania w ciele kobiety przestają być wytwarzane. Terapia hormonalna przeprowadzana jest w dwóch wariantach:

  • monoterapii estrogenowej
  • terapii łączonej estrogenowo-progesteronowej

Obecnie dostępnych jest mnóstwo środków, które można zastosować do terapii hormonalnej. W tym przypadku bardzo ważne jest to, aby były one dobrane indywidualnie do każdego przypadku. W naszym Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym wybieramy środki po odpowiednich badaniach ginekologicznych oraz wywiadzie lekarskim. Oprócz tego na złagodzenie objawów wpływa również aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, a także regularne picie ziołowych naparów z dziurawca czy szyszek chmielu.