Lekarz Ginekolog

Specjalista
Ginekolog-Położnik
Cezary Wołyński

W dzisiejszych czasach coraz więcej par bezskutecznie starających się o dziecko rozpoczyna diagnostykę w kierunku niepłodności. Do najczęstszych przyczyn problemów z płodnością należą nieprawidłowości o podłożu hormonalnym i immunologicznym. Leczenie niepłodności musi zostać poprzedzone odpowiednimi badaniami diagnostycznymi.

Jak przebiega diagnostyka niepłodności?

Diagnostyka niepłodności jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. By ustalić przyczynę problemów, zarówno kobieta jak i mężczyzna muszą wykonać badania podstawowe, takie jak morfologia krwi, badanie moczu czy próby wątrobowe. Wstępne rozpoznanie problemu jest możliwe dzięki połączeniu wyników laboratoryjnych z informacjami uzyskanymi podczas wywiadu lekarskiego. Umożliwi to wskazanie schorzeń, które są potencjalną pośrednią lub bezpośrednią przyczyną trudności z zajściem w ciążę. W niektórych przypadkach problemy dotyczą obojga partnerów.

Rodzaje badań w kierunku niepłodności

W przypadku kobiet do podstawowych badań należy ultrasonografia USG, HSG czy histeroskopia. Nierzadko lekarz zaleca też wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych, m.in. hormonalnych, immunologicznych, genetycznych czy bakteriologicznych. Oczywiście niezbędne będą także podstawowe badania ginekologiczne. Czasami może okazać się, że na wystąpienie problemu składa się kilka różnych czynników. Podstawowy test wykonywany w przypadku mężczyzn to badanie narządów płciowych oraz nasienia. Umożliwi ono określenie liczby plemników oraz poziomu ich ruchomości.

Leczenie niepłodności

Niepłodność leczy się na trzy podstawowe sposoby. Pierwszy z nich to leczenie farmakologiczne polegające na stosowaniu leków. Inny to leczenie chirurgiczne, zabiegowe. Ostatnią metodę stanowią techniki rozrodu wspomaganego medycznie, np. inseminacje domaciczne czy zapłodnienie pozaustrojowe. Warto pamiętać, że leczyć można jedynie niepłodność – bezpłodność to trwała niezdolność do posiadania potomstwa.

Niezbędną diagnostykę dotyczącą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, przeprowadzamy w naszym Gabinecie Ginekologiczno-Położniczy. Na jej podstawie dobieramy odpowiednią metodę leczenia.