Lekarz Ginekolog

Specjalista
Ginekolog-Położnik
Cezary Wołyński

Profilaktyka raka szyjki

Informacje ogólne

Rodzinne predyspozycje do występowania chorób nowotworowych obligują do częstych i regularnych badań osób znajdujących się w grupie ryzyka.
Wśród nowotworów występujących rodzinnie należy wymienić: raka piersi, jajnika oraz jelita.
Rak szyjki macicy wywoływany jest przez wirusa brodawki ludzkiej (HPV) przenoszonego drogą płciową.
Profilaktyka raka szyjki macicy to ograniczenie ilości stosunków płciowych z przygodnymi partnerami, stosowanie prezerwatyw, a przede wszystkim szczepienia ochronne.

Na rynku istnieje dwa rodzaje szczepionek przeciwko HPV: Silgard, Cervatix.

Szczepionkę podajemy domięśniowo w trzech dawkach w odstępach: 0, 2 miesiące i pół roku. W pierwszej kolejności zaszczepione powinny być dziewczęta przed rozpoczęciem życia płciowego, a następnie kobiety do 28 roku życia.

U nas możesz nabyć szczepionkę i zaszczepić się.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy spowodowany jest zarażeniem się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Według statystyk w Polsce co roku wykrywa się go u około 2,5 tysiąca kobiet. Co oznacza, że 1 z 25 nowotworów to właśnie rak szyjki macicy. Najwięcej przypadków wykrywa się u Pań powyżej 60 roku życia. Dla porównania w skali światowej problem ten dotyka co roku niemalże pół miliona kobiet. Jednakże wykrycie nowotworu we wczesnym stadium daje możliwość całkowitego wyleczenia. Zapraszamy do Prywatnego Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego, w którym wspólnie zadbamy o profilaktykę raka szyjki macicy.

Co obejmuje profilaktyka raka szyjki macicy?

Profilaktyka raka szyjki macicy opiera się na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim jest to poddanie się sczepieniu ochronnemu przeciwko HPV. Takie szczepienie odbywa się w trzech etapach. Odstęp między pierwszym a kolejnym szczepieniem to 2 miesiące, natomiast między drugim a trzecim odstęp powinien wynosić 6 miesięcy. W naszym gabinecie korzystamy z dwóch rodzajów szczepionek: SILGARD I CERVATIX. Są one podawane domięśniowo. Warto wspomnieć, że są bardzo dobrze tolerowane i bezpieczne a co najważniejsze – wykazują 90% skuteczności. W naszym gabinecie ginekologiczno-położniczym oferujemy szczepienia dla kobiet, które chcą rozpocząć współżycie oraz pacjentek przed 28 rokiem życia.  

Badania ginekologiczne

Badania ginekologiczne mające udział w profilaktyce raka szyjki macicy to przede wszystkim badanie cytologiczne. W naszym gabinecie wykonujemy cytologię, którą należy wykonywać raz w roku. Dzięki temu badaniu, które polega na pobraniu rozmazu z szyjki macicy i zbadaniu go pod mikroskopem, jesteśmy w stanie stwierdzić czy złuszczone komórki są prawidłowe, czy też wykazują cechy nowotworowe. Wszystko odbywa się w naszym laboratorium. Wyniki otrzymujemy według grupy od I do V, w oparciu o klasyfikację Papanicolau i system Bethesda. Gdzie grupa I oznacza prawidłowe komórki nabłonka a grupa V to rak naciekający szyjkę macicy.

Zachęcamy do regularnych badań, które pomogą wykryć wszelkie nieprawidłowości.