Lekarz Ginekolog

Specjalista
Ginekolog-Położnik
Cezary Wołyński

Antykoncepcja

Naturalne metody planowania rodziny – płodność kobiety

Metodynaturalne, hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne

Odpowiedzialne rodzicielstwo to ważny problem dla każdego małżeństwa. Właściwe rozwiązanie w tym względzie można znaleźć w wyniku poznania samej natury. A poznaniu temu służą z pewnością metody naturalne (owulacyjna, termiczna i objawowo-termiczna), oparte na naturalnym przebiegu rytmu płodności. Ich podstawę stanowią dwa ważne objawy w organizmie kobiety: różnice w wysokości temperatury ciała w cyklu miesiączkowym oraz wydzielina śluzowa w okresie płodności.

Naturalna metoda planowania rodziny umożliwia naturalne współżycie seksualne i odpowiedzialne przekazywanie życia. Metoda ta nazywana jest metodą ekologiczną, gdyż jest zgodna z wymaganiami ochrony środowiska naturalnego i sprzyja zdrowiu kobiety. Można więc planować rodzinę bez stosowania jakichkolwiek środków zaburzających naturalne procesy biologiczne. Skoro zabiegamy o czystość ziemi, wód, powietrza, dlaczego nie zadbać o miejsce, w którym poczyna się i rozwija każdy człowiek?

Za początek cyklu miesiączkowego przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki, za koniec – ostatni dzień przed następna miesiączką. Kulminacyjnym punktem cyklu jest jajeczkowanie (owulacja). Ten moment dzieli cykl na dwie fazy: dojrzewanie komórki jajowej (faza I) i ciałka żółtego (faza II).

Faza I – zwiększa się ilość hormonów estrogenów, dzięki czemu:

Z dniem jajeczkowania kończy się pierwsza faza cyklu miesiączkowego. Długość tej fazy nie jest stała, może być dłuższa lub krótsza.

Jajeczkowanie jest zjawiskiem kulminacyjnym cyklu. Gdy komórka jajowa dojrzeje, otaczający ją pęcherzyk pęka, a jajeczko wydostaje się z niego i zostaje zassane przez do jajowodu. Po owulacji jajeczko żyje ok. 12 godzin. Jeżeli w tym czasie nie spotka się z plemnikiem plemnikiem nie zostanie zapłodnione, zanika, a w dwa tygodnie później występuje miesiączka.

Faza II – zaczyna się po jajeczkowaniu i trwa do ostatniego dnia przed wystąpieniem miesiączki. Długość jej jest raczej stała i wynosi średnio 12-16 dni (czasem 10-17 dni). W miejscu pękniętego pęcherzyka, z którego wydostała się dojrzała komórka jajowa, tworzy się ciałko żółte, które produkuje progesteron – hormon drugiej fazy cyklu. Działa on następująco:

Znajomość procesów zachodzących w ciele kobiety pozwala na stosowanie naturalnych metod planowania rodziny, które opierają się na naukowo zbadanych i potwierdzonych zasadach. Poczęcie dziecka jest możliwe tylko w okresie okołoowulacyjnym. Okresowi jajeczkowania towarzyszą charakterystyczne, dające się zaobserwować objawy.

Antykoncepcja hormonalna – zalety

Zalety antykoncepcji hormonalnej:

Antykoncepcja – zgodnie z definicją WHO, to działanie mające na celu zapobieżenie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego nie wymagające od partnerów zaniechania współżycia, choćby na kilka dni.

Wkładka domaciczna (spirala)

Główne zalety

Ewentualne wady?

Gdzie można kupić wkładkę domaciczną?

Wkładki domaciczne dostępne są wyłącznie w gabinetach ginekologicznych i niektórych gabinetach lekarzy ogólnych, ponieważ muszą być zakładane przez wykwalifikowanego lekarza lub pielęgniarkę.

Hormonalna wkładka domaciczna

5 głównych zalet:

Inne rodzaje antykoncepcji

Bez względu na dobór metody antykoncepcyjnej należy pamiętać o wykonywaniu  badań profilaktycznych.