Lekarz Ginekolog

Specjalista
Ginekolog-Położnik
Cezary Wołyński

Leczenie zaburzeń endokrynologicznyh

Stany zapalne, zaburzenia miesiączkowania

Przyczyny fizjologiczne

Inne przyczyny

Stosując antybiotyki oraz inne leki, możemy doprowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie oraz w jelitach i przez to nabawić się ostrej i przewlekłej grzybicy pochwy.

Zalecenia

Zaburzenia miesiączkowania

Nieregularne krwawienie miesiączkowe występują często po pierwszym krwawieniu i jest to naturalne. Po pierwszej miesiączce, kolejne krwawienie może pojawić się w odstępie kilku miesięcy, a nawet kilku lat. W organizmie musi nastąpić całkowita regulacja hormonalna, aby występowały prawidłowe comiesięczne cykle. A to jest sprawa indywidualna każdej młodej kobiety.

W późniejszym okresie życia, cykl ponownie może ulec zachwianiu, a to z powodu okresu przekwitania. Przyczyna jest podobna – zakłócenia poziomu hormonów.
U kobiety zdrowej i regularnie miesiączkującej, również od czasu do czasu mogą wystąpić małe zachwiania hormonalne. Powodów może być wiele, chociażby zmiana klimatu, silny stres, intensywny spadek ciała itp.
U kobiety, która od niedawna zaczęła miesiączkować, każde zatrzymanie miesiączki wymaga konsultacji ginekologicznej. Nie można bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Brak krwawień miesiączkowych:

Zazwyczaj młode dziewczęta rozpoczynają miesiączkować od 12 lub 13 roku życia. Zdarza się jednak, że młoda dziewczyna rozpoczyna krwawienie miesiączkowe dopiero mając 17 lat. Nie jest to jeszcze powód do zmartwień. Niepokojący zaczyna być fakt, jeśli kobieta po 17 roku życia nie ma jeszcze okresu. Przyczyną może być zamknięta błona dziewicza, która blokuje wydostanie się na zewnątrz złuszczającej się śluzówki macicy. Niekiedy przyczyną braku krwawienia jest niedorozwój macicy lub pochwy ( czasem obie przyczyny naraz). Przyczyna może też leżeć po stronie niedoborów hormonalnych. Stres, nagła utrata masy ciała, zmiana klimatu lub długotrwałe infekcje narządów rodnych mogą być powodem zatrzymania miesiączki. Najczęstszą jednak przyczyną zatrzymania comiesięcznego krwawienia jest ciąża. Powodem zatrzymania miesiączki może być przekwitanie. U jednych kobiet czas ten rozpoczyna się w 40 roku życia, a u innych pań wcześniej lub później. Jest to całkowicie indywidualne.

Obfite krwawienia miesiączkowe:

U młodych dziewcząt, które rozpoczęły comiesięczne krwawienie czas i intensywność krwawienia może być dłuższy. U takich dziewcząt krwawienie trwa dłużej, jest obfite w pierwszych dniach. Nie mówimy wtedy o patologii. Ale jeżeli u kobiety miesiączkującej już dłuższy okres czasu nagle występują obfite miesiączki, nie musi, ale może być to powód do niepokoju. Za zbyt obfite miesiączki uznaje się takie, których czas krwawienia trwa około 10 dni. Krew zawiera duże ilości żywo czerwonej krwi i skrzepów. Powodem mogą być powstałe mięśniaki macicy. Występują one częściej u starszych niż u młodszych kobiet. Obfite krwawienia mogą być powodem zakażeń macicy i jajowodów. Często przyczyną tych dolegliwości jest stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, które wcześniej czy później dadzą się we znaki. Nie można się łudzić, że włożenie obcego ciała do narządów rodnych, nie przyniesie żadnych skutków ubocznych.
Obfitego krwawienia nie można lekceważyć, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Czasem wystarczy zastosować leczenie farmakologiczne, w innych sytuacjach potrzeba jest nawet interwencji chirurgicznej.

Krwawienia między miesiączkowe:

U zdrowej, prawidłowo miesiączkującej kobiety może wystąpić małe krwawienie w połowie cyklu, którego powodem jest owulacja. Czasem jednak powód jest inny. Niekiedy krwawienie między miesiączkowe przypomina normalne miesiączkowanie. Niezależnie od wielkości plamienia między miesiączkami – należy zgłosić się do ginekologa. Nie wolno bagatelizować takich objawów. Przyczyną mogą być mięśniaki, polipy szyjki macicy. Krwawienie może być powodem raka szyjki lub trzonu macicy. Rzadko się to zdarza, ale nie można tego wykluczyć. Stosowanie wkładek sprzyja krwawieniom między miesiączkowym, sprzyja temu również stosowanie środków antykoncepcyjnych.

UWAGA!

Każdą chorobę w początkowym stadium da się wyleczyć. Nie wolno zaniedbać żadnych niepokojących objawów. Zlekceważenie małych symptomów chorobowych może przerodzić się w poważne choroby przewlekłe. A to krok do powstania nowotworów czy do niepłodności. Warto chociażby dla własnego komfortu psychicznego zgłosić się do ginekologa z niewielkim objawem niepokojącym nas.