Lekarz Ginekolog

Specjalista
Ginekolog-Położnik
Cezary Wołyński

Na kontrolę ginekologiczną warto wybrać się nie tylko w sytuacji, gdy odczuwane są dolegliwości ze strony narządów rodnych, ale również w ramach profilaktyki. Regularne badania kontrolne pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia pacjentki, a także na szybkie wykrycie ewentualnych chorób, co ma bezpośredni wpływ na skuteczność leczenia. Każda kobieta powinna więc co najmniej raz w roku odwiedzić swojego lekarza ginekologa.

Jak wygląda badanie kontrolne u ginekologa?

Kontrola ginekologiczna przeprowadzana w ramach profilaktyki obejmuje badania ginekologiczne, w tym również cytologię. Dodatkowo lekarz może wykonać badanie USG, które pozwala na dokładną ocenę stanu narządów rodnych. Badanie ginekologiczne na fotelu obejmuje ocenę zewnętrznych narządów rodnych, a następnie za pomocą wziernika lekarz sprawdza stan narządów znajdujących się wewnątrz. Elementem wizyty kontrolnej jest również dwuręczne badanie palpacyjne, którego celem jest sprawdzenie narządów rodnych – ich wielkości i ruchomości. Pozwala to na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych. Jego wykrycie we wczesnym stadium umożliwia badanie cytologiczne, które wchodzi w zakres badań kontrolnych u ginekologa. Lekarz pobiera wymaz z szyjki macicy, który następnie badany jest w laboratorium. Cytologia umożliwia wczesne wykrywanie komórek patologicznych, podejrzewanych o proces nowotworowy. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większe szanse na pełne wyleczenie.

Dla niektórych Pań wizyty kontrolne u ginekologa stanowią źródło dyskomfortu. Mimo to, nie należy ich odkładać w czasie. Regularne badania ginekologiczne są niezbędne w profilaktyce wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Każda pacjentka powinna mieć stałego lekarza ginekologa, do którego będzie mogła się zgłosić zarówno na badania kontrolne, jak i w razie jakichkolwiek dolegliwości. Ważne jest to, aby wybrać specjalistę, któremu można w pełni zaufać.

Jeśli szukasz ginekologa w Pruszkowie, odwiedź nasz Prywatny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy. Oferujemy kompleksową pomoc, opartą na doświadczeniu, renomie oraz profesjonalnym i indywidualnym podejściu do każdej pacjentki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *