Ciąża to niezwykły i wyjątkowy okres w życiu kobiety, wymagający odpowiedniej opieki medycznej. Oprócz emocji i radości, związanych z oczekiwaniem na dziecko, ciąża to również czas licznych badań, które pomagają monitorować rozwój płodu i stan zdrowia kobiety. Sprawdź, jak wygląda prowadzenie ciąży i porodu oraz jakie badania wykonuje się w kolejnych trymestrach.
I trymestr (od zapłodnienia do 16 tygodnia)
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się tuż po pozytywnym wykonaniu testu ciążowego, w celu zaczerpnięcia podstawowej wiedzy. Kolejna — między 7 a 8 tygodniem ciąży. Podczas niej lekarz przeprowadza badania wstępne — cytologia i badanie bakteriologiczne wymazu pochwy, to pierwsze z nich. Dokonuje również badania piersi oraz mierzy podstawowe parametry, takie jak masa ciała czy ciśnienie tętnicze. Dodatkowo do 10 tygodnia ciąży wykonuje się szereg badań krwi i moczu, w tym testy na obecność chorób zakaźnych, takich jak kiła, HIV i WZW.
II trymestr (16 – 24 tydzień ciąży)
W II trymestrze, między 16 a 24 tygodniem, kontynuowane są regularne badania krwi i moczu. Ponownie oznacza się przeciwciała przeciwko toksoplazmozie, a także monitoruje się poziom przeciwciał związanych z antygenami czerwonokrwinkowymi u pacjentek z grupą krwi Rh-ujemną.
III trymestr (od 24 tygodnia do porodu)
III trymestr to okres intensywnego rozwoju płodu. Między 27 a 32 tygodniem przeprowadza się kontrolne badanie USG, podczas którego oceniany jest rozwój dziecka. W przypadku kobiet z grupą krwi Rh-ujemną wykonuje się profilaktycznie specyficzne przeciwciała (anty-D-Rh), aby zapobiec rozwojowi choroby hemolitycznej u noworodka.
Bezpieczeństwo matki i dziecka
Podczas całej ciąży kobieta powinna regularnie kontrolować mocz, nawet jeśli nie występują objawy charakterystyczne dla zakażenia. Kobiety ciężarne są bardziej narażone na infekcje układu moczowego, które mogą prowadzić do komplikacji, takich jak poronienie czy poród przedwczesny. Jeśli zauważalne są niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciąże lub udać się do szpitala.
W naszym Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym zapewniamy Pacjentkom najlepszą opiekę przez całą ciążę – od pierwszej wizyty aż do porodu. Badania zawsze dostosowujemy indywidualnie, aby odpowiednio kontrolować zarówno stan płodu, jak i zdrowie Pacjentki.