Lekarz Ginekolog

Problemy okresu klimaterium

Informacje ogólne

Menopauza – jest naturalnym procesem biologicznym, podczas którego w wyniku osłabienia funkcji hormonalnej jajników dochodzi do ustania menstruacji. Jest okresem przejściowym od okresu rozrodczego do okresu starości. Wg raportu WHO „Research on the menopause in the 1990s” premenopauza to podział między okresem pełnej płodności a menopauzą. Natomiast perimenopauza to okres rozpoczynający się na krótko przed menopauzą i trwający rok po jej wystąpieniu. Postmenopauza to okres liczony od zaprzestania miesiączkowania. Okresy te można określić jako klimakterium (przekwitanie).
Menopauzę rozpoznajemy, gdy u kobiety po 40 roku życia przez ponad 6 miesięcy nie występują samoistne krwawienia miesięczne.

Okres menopauzy przypada zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. Życie po menopauzie wcale nie musi być smutne i pozbawione barw. Jednak narastający niedobór hormonów jajnikowych może powodować szereg dolegliwości, które mogą zakłócić radość życia kobiet w tym okresie.

Najczęściej obserwuje się m.in.: zmiany naczynioruchowe, zaburzenia emocjonalne, zmiany w kośćcu oraz zaburzenia metabolizmu lipidów i węglowodanów. Uderzenia gorąca i nadmierna potliwość o różnorodnym nasileniu to objawy wazomotoryczne towarzyszące menopauzie. Ponadto obserwuje się zaburzenia pamięci i koncentracji, obniżenie nastroju, bezsenność, trudności w podejmowaniu decyzji.

Menopauza wiąże się również ze zmianami w kośćcu, a co za tym idzie ze zwiększonym ryzykiem zapadalności na osteoporozę. Główną przyczyną zapadalności na tą chorobę w okresie okołomenopauzalnym jest brak wydzielania hormonów jajnikowych, w szczególności estrogenów.

Objawy menopauzy często łagodzone są hormonalną terapią zastępczą, jednak nie jest ona wskazana dla każdej kobiety. Można także rozważyć naturalne rozwiązania, np. odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz przyjmowanie naturalnych substancji, które mogą zapewnić prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Również dobór odpowiednich składników roślinnych może pomóc kobiecie cieszyć się pełnią życia w tym trudnym okresie, m.in. pluskwica groniasta, dzięgiel chiński, drapacz lekarski, niepokalanek mnisi i inne, dostępne w Menopausal Formula.

Wszystkie kobiety przechodzą przez próg menopauzy, który jest fizjologicznym etapem rozwoju kobiety. Zaburzenia związane z tym etapem, mogą trwać kilka lat, nawet 12-20 i jest to bardzo znaczące ponieważ ma wpływ nie tylko na zdrowie ale również na relacje społeczne, rodzinne, bo jeśli dochodzi do rozregulowania systemu hormonalnego i konsekwencja tego są zmiany nastroju, depresje, nieuzasadnione zmiany zachowania, płaczliwość, podejrzliwość, problemy z pamięcią, z koncentracją, wybuchowość, nerwowość, to może to zaburzyć relacje w rodzinie i w pracy. Aspekty zdrowotne są tu bardzo ważne, ale również nie bez znaczenia są te, które dotyczą pracy zawodowej kobiety, a dzisiaj kobiety pracują zawodowo powszechnie i właśnie w tym trudnym okresie, który każda musi przejść zwykle są bardzo wysoko, prowadzą swoje firmy, mają ważne stanowiska, odpowiedzialna pracę, jeżeli w tym momencie rozreguluje się coś w systemie hormonalnym, kobieta będzie miała problemy z pamięcią, koncentracją, może popełnić jakiś błąd, podjąć niewłaściwa decyzję. I związku z tym, że ten problem jest dla kobiet niezwykle znaczący.

Zdrowie kobiety w okresie klimakterium

Kobieta jest motorem napędowym życia rodziny i tą jednostką, która ma większość obowiązków i odpowiedzialności. Mężczyzna jest ważny i również bardzo potrzebny, ale przykłady pokazują, że jeśli się zdarzy problem z kobiety zdrowiem, która się wyłączy z normalnego życia rodziny, zwykle mężczyźni nie w pełni są zdolni przejąć wszystkie obowiązki kobiet. I dlatego ma to duże znaczenie społeczne i rodzinne, bo objęty, które będą zdrowe, silne z dobrym nastrojem, to będzie zdrowe społeczeństwo, zadowolony mąż, dobrze wychowane dzieci i wszyscy będą szczęśliwi, bo takie kobiety będą również ozdobą społeczeństwa i będą podporą również dla wszystkich wokół których się znajdują.

Średni wiek występowania ostatniej miesiączki w Polsce wynosi około 49 lat. Zależy on od liczby pęcherzyków w jajnikowych. Największa ich liczba występuje w wieku płodowym i maleje w miarę upływu lat. Polki wchodzą w okres przekwitania dwa lata wcześniej niż kobiety krajów wysoko uprzemysłowionych. Zauważono, ze płodność kobiety zaczyna zmniejszać się wraz z wiekiem około 35 roku życia. To wynik powolnego wygasania jajników. Zaburzenia miesiączkowania kobiety w tym okresie są spowodowane zmianami hormonalnymi, ale mogą być również skutkiem chorób ogólnoustrojowych. Do najważniejszych czynników wpływających na czas wystąpienia ostatniej miesiączki nalezą wiek, w którym wystąpiła ona u matki danej kobiety, oraz palenie papierosów.

Najważniejsze informacje i zalecenia dotyczące okresu okołomenopauzalnego

Dla dobrego samopoczucia najważniejsze jest uświadomienie sobie przez kobietę, że menopauza to okres przejściowych, biologicznych przemian w organizmie, po których następuje uspokojenie i wyciszenie. W tedy z powodzeniem i bez obaw można zacząć nowy, gównie ciekawy etap życia. Czyli życie zaczyna się dopiero po menopauzie…