Lekarz Ginekolog

Co roku odnotowuje się około 500 000 przypadków zachorowań na raka szyjki macicy. W Europie co 18 minut z tego powodu umiera jedna kobieta. Wielu zgonów nie da się uniknąć ze względu na zbyt późne rozpoznanie choroby. Właśnie dlatego profilaktyka raka szyjki macicy jest tak ważna. Sprawdź, jakie działania obejmuje.

Badania cytologiczne

Do podstawowych działań profilaktycznych należy coroczne badanie cytologiczne. Polega ono na pobraniu za pomocą szczoteczki wymazu z szyjki macicy na szkiełko podstawowe. Po właściwym utrwaleniu i zabarwieniu, rozmaz cytologiczny podlega ocenie mikroskopowej. Badanie ma za zadanie ocenić, czy złuszczające się komórki mieszczą się w normie, czy są patologiczne, czyli podejrzane o proces nowotworowy.

Wynik badania podaje się na podstawie klasyfikacji Papanicolau i systemu Bethesda. Interpretowany jest w oparciu o podział na grupy. Grupa I oznacza prawidłowe komórki powierzchowne warstw nabłonka wielowarstwowego płaskiego szyjki macicy i komórki gruczołowe z kanału szyjki. Grupa II wyróżnia obecność licznych komórek zapalnych oraz tych pochodzących z procesów regeneracyjnych. W grupie III widać komórki z cechami dysplazji. Mogą one wystąpić w wyniku stanu zapalnego, który jest w trakcie ustępowania po zastosowaniu leczenia przeciwzapalnego bądź krioterapii. Pacjentki znajdujące się w tej grupie powinny zostać poddane badaniu kolposkopowemu. W grupie IV stwierdza się obecność komórek wykazujących cechy raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego. Grupa V oznacza już wystąpienie komórek nowotworowych charakterystycznych dla raka naciekającego na szyjkę macicy.

Szczepienia

Szczepionki przeciwko infekcjom HPV mają na celu chronić przed zachorowaniem i skutkami najczęściej występujących typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Do takich skutków należą zapalenia sromu i pochwy, a także stany przedrakowe, czyli dysplazje i nowotwory złośliwe sromu, pochwy oraz właśnie szyjki macicy. Warto mieć na uwadze, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Szczepionki należą do dobrze tolerowanych i wykazujących niewiele działań niepożądanych.

Podsumowanie

Rak szyjki macicy to wyjątkowo niebezpieczna i powszechnie występująca choroba. Ryzyko zgonu jest większe, jeśli nie zostanie ona odpowiednio wcześnie wykryta. Właśnie dlatego konieczne jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym. Działania profilaktyczne obejmują przede wszystkim cytologię i szczepienia przeciwko infekcjom HPV. Możesz z nich skorzystać w naszym Prywatnym Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym.